Biografia

Wokalistka, instrumentalistka, kompozytor,

autor, aranżer, producent, vocal coach

Zosia Karbowiak (ur. 15 października 1980), zawodowo znana jako ZoSia (pisownia przez duże „S”), to polska piosenkarka i autorka tekstów, muzyki, multiinstrumentalistka oraz producent muzyczny. Występowała w telewizji w Polsce i Danii, m.in. podczas Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w 2009 roku oraz podczas krajowych eliminacji do Konkursów Piosenki Eurowizji w 2010 i 2011 roku. Jej autorski debiutancki album S.I.N.G został wydany w 2009 roku.

Zosia Karbowiak urodziła się w Polsce i ukończyła I stopień szkoły muzycznej w Koszalinie Już w młodym wieku wykazała się zdolnościami i zaczęła śpiewać, grać na pianinie i uczyć się gry na perkusji. We wczesnych latach życia zanurzyła się w muzyce klasycznej. W szkole średniej, wobec braku jakichkolwiek formalnych lekcji, zaczęła samodzielnie rozwijać swoje umiejętności komponowania muzyki i tekstów. Następnie zaczęła wykonywać bossa novę i jazz dla publiczności na żywo. ZoSia porusza się znakomicie w wielu stylach muzycznych, przez co nie pozwala zaszufkadkować siebie ani swoich kompozycji.

Gdy Zosia miała szesnaście lat, jej zainteresowanie grą na fortepianie powróciło i teraz skupiła się bardziej na muzyce pop i rock. W tym czasie artystka zainteresowała się również produkcją muzyczną, przy okazji pracy w Studio Jazzda, nad albumem polskiego artysty YARA. Z tej współracy zrodziła się kolejna kolaboracja, gdzie ZoSia wykonała refren w piosence LiroyaImpreza.

W wieku 20 lat dołączyła do nowego zespołu, w którym poznała swojego przyszłego męża, perkusistę, Tomka Karbowiaka. Oprócz występów rozpoczęli współpracę nad nowymi piosenkami i materiałem. Po ślubie, trójce dzieci, przeprowadzce do Danii na 5 lat i zagraniu niezliczonej ilości koncertów, wrócili do Polski, ale nadal regularnie podróżują do Danii, aby grać koncerty dla europejskiej publiczności.

Talent ZoSii w tym czasie rozszerzył się na cały świat, kiedy jej muzykę odkrył Jason Scheff, główny tenor i basista Rock Band Chicago. Podczas tournee po Europie w 2008 roku Scheff wraz z Robertem Lammem, założycielem Chicago, spotkali się z ZoSią i Tomkiem i zaoferowali, że będą producentami wykonawczymi jej solowej płyty S.I.N.G.

ZoSia występowała w telewizji w Polsce i Danii, m.in. wystąpiła na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w 2009 r., eliminacjach krajowych do Eurowizji 2010 i Eurowizji 2011, a także w latach 2010–2011 ZoSia współpracowała z Robertem Lammem przy jego solowej płycie „Living Proof”, na której jest współautorką i wykonawcą 3 piosenek: „Liquid Sky”, „Those Crazy Things” i „Arise”. Wszystkie trzy utwory trafiły na szczyty list przebojów publicznego Polskiego Radia.

W 2015 r., ZoSia obchodziła jubileusz 20-lecia swojej kariery muzycznej w Polsce. Z tej okazji ZoSia zagrała koncert z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Koszalińskiej, w którym obok swoich autorskich utworów zaprezentowała klasyk zespołu Chicago „You’re the inspiration”

Karbowiak brała udział w dwóch projektach Contante & Sonante „Tomi Malm – Walkin ‘On Air” (2017) oraz „Tomi Malm – Coming Home” (2020). Na tych albumach, ZoSia śpiewa, aranżuje i tworzy piosenki u boku największych i najbardziej uznanych światowej sławy muzyków. Jason Scheff, Eric Marienthal, Vinnie Colaiuta, Frank Adahla, Simon Phillips, Jeff Pescetto, John JR Robinson, Aleź Al . Wystąpiła również w wirtualnym duecie wokalnym ze zmarłym Warrenem Wiebe w utworze „Show Me A Sign” z Erikiem Marienthalem na saksofonie.

Na krótko przed pandemią ZoSia wraz z mężem stworzyła projekt o nazwie MIØD , w którym to opracowali wiele nowych aranżacji do polskich piosenek sprzed wielu lat. Niestety, po zagraniu kilku koncertów, projekt został wstrzymany z uwagi na pandemię koronawirusa.

W ciągu ostatnich lat ZoSia upubliczniała swoje pomysły, wrzucając do sieci piosenki, teledyski, czy koncerty na żywo. Autorskie piosenki, takie jak „Ta dziewczyna”, „To, co czuję”, „Mogę”, „Spróbuj”, „Gorącooo”, i w końcu „Śniegu po pachy” i „Pełnia barw”, zwróciły uwagę publiczności w Polsce, co zaowocowało wielomilionowymi odsłonami nagrań w sieci. ZoSia Karbowiak zdecydowała ponownie zawalczyć o karierę w Polsce, zgłaszając piosenkę PEŁNIA BARW do „Premier” Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu 2024. Największym marzeniem artystki jest grać koncerty w kraju, dla polskiej publiczności, dlatego zapadła decyzja o reaktywowaniu zespołu MIØD i stworzenia repertuaru, wraz z autorskimi piosenkami ZoSi.

Obecnie, na fali rosnącej popularności ZoSi na portalach społecznościowych, trwają pracę na teledyskiem do Pełni Barw, w których wystąpią jej internetowi fani.